Zwyżki do konserwacji mostów i wiaduktów

Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w różnych branżach – ogrodniczej, remontowej, budowlanej, czy komunalnej. Można używać ich przy malowaniu elewacji, odśnieżaniu dachów, usuwaniu sopli, obcinaniu gałęzi. Większe modele z opcją pracy w negatywie umożliwiają operatorowi również pracę poniżej poziomu drogi – oznacza to, że ramię można nie tylko wysunąć w górę, ale również opuścić zgodnie ze specyfikacją maszyny na kilka metrów poniżej poziomu gruntu.

Praca w negatywie


Zwyżki koszowe kojarzą się nam przede wszystkim z pracami na wysokości. Tymczasem zwyżki mogą być wykorzystywane również do prac poniżej poziomu drogi. Zastosowanie unikalnej konfiguracji pozwala opuścić ramię teleskopowe nawet do 7 metrów poniżej gruntu. Gdzie takie maszyny znajdują swoje zastosowanie? Wykorzystuje się je przede wszystkim do prac konserwacyjnych i remontowych na mostach i wiaduktach. Trudno dostępne przestrzenie wymagają zastosowania specyficznych rozwiązań. Podczas budowy wiaduktów stosuje się najczęściej stałe rusztowanie, co jest uzasadnione. Na czas budowy, czy przebudowy wiaduktu droga jest zablokowana, zorganizowane są objazdy, firma budowlana prowadzi prace zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Gdy w grę wchodzą jednak prace konserwatorskie, naprawa drobnych ubytków, malowanie powierzchni, inspekcja stanu technicznego, a nawet rozwieszenie iluminacji świetlnych – cenny jest każdy dzień, a nawet każda godzina. Wykorzystanie zwyżki jest zdecydowanie bardziej efektywne – biorąc pod uwagę choćby szybkość rozstawienia, czy dużą mobilność w pracy. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że nie każdy podnośnik ma możliwość pracy w negatywie, czyli opuszczenie ramienia poniżej poziomu drogi.

Jakie modele zwyżek można wykorzystać do pracy na wiaduktach?

  • ISOLI PTJJ 3629 – to przykład doskonałej maszyny do pracy na wiaduktach. Zwyżka przeznaczona jest do montażu na pojazdach powyżej 3,5 tony DMC. Podnośnik wyposażony jest w  podwójnie wysuwany wysięgnik, dodatkowe ramię typu jib  oraz aluminiowy kosz, który pomieści aż 4 pracowników (maksymalne obciążenie koszta to 400 kg). W pozycji transportowej maszyna ma zaledwie 8,6 metra długości. Zwyżka posiada podpory typu he+he, co pozwala operatorowi na swobodny wybór miejsca podparcia. Zwyżkę można podeprzeć aż na 4 sposoby:  z lewej i prawej strony, z lewej, z prawej i w obrysie pojazdu – taka konfiguracja sprawia, że zwyżką można pracować nawet w trudno dostępnych miejscach. Maksymalna wysokość podnoszenia w przypadku tej zwyżki koszowej to aż 35,7 m, zasięg boczny ramienia wynosi 29 metrów. Ramię można opuścić aż do 6 metrów poniżej poziomu podłoża. Zwyżki obraca się o 360°, a sam kosz o 90°.

  • PTJ 270 SL: zwyżkanieco mniejsza i bardziej kompaktowa od modeluISOLI PTJJ 3629. Posiada aluminiowy kosz z możliwością obrotu 900, obrót kolumny 3600, udźwig 200 kg (mieści dwie osoby w koszu), maksymalny zasięg 26 m, zasięg boczny 18m.

Wspomniane zwyżki oprócz wspomnianego zastosowania przy pracach na wiaduktach, mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w innych rodzajach prac – np. do rozbiórki i czyszczenia kominów, wymiany rynien, przy pracach dekarsko-blacharskich, przy montażu anten i kolimatorów oraz innych. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i poznania bliżej włoskiej marki ISOLI, której od 2019 roku firma HMF Polska sp. z o.o. jest oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem w kraju.

Obejrzyj też inne wpisy dotyczące zwyżek ISOLI

  • Zwyżki do konserwacji mostów i wiaduktów
    Podnośniki koszowe dzięki opcji pracy w negatywie można wykorzystywać do prac konserwatorskich na wiaduktach. Jakie modele spełniają taką konfigurację?
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Podoba Ci się ten blog? Zajrzyj też tutaj: