HDS do transportu szkła

hds marki HMF z zabudową kurtynową

Wśród realizacji HMF Polska zdarzają się te bardziej standardowe – takie jak żurawie hds dla branży budowlanej, czy ciężarówki z hds do transportu kontenerów, jak i te nieco mniej oczywiste. Jedną z tych niecodziennych realizacji, które przyciągają uwagę na dłużej, są samochody z hds do transportu szkła. Ponieważ kilka takich projektów mamy na swoim koncie, to chcielibyśmy dzisiaj nieco szerzej o nich napisać. Zapraszamy do lektury! 

Rynek szkła w Polsce

Szkło jest surowcem powszechnie wykorzystywanym w wielu różnorodnych branżach – w przemyśle, w branży budowlanej, dekoracyjnej, samochodowej, meblarskiej, elektronicznej, na rynku opakowań i nie tylko. Jak wygląda rynek szkła w Polsce? Okazuje się, że znajdujemy się w czołówce europejskich producentów. Szacuje się, że każdego roku w Polsce wytwarza się nawet 3 miliony ton szkła, podczas gdy w całej Europie (bez Rosji) jest to 40 milionów ton.  W kraju mamy 5 fabryk szkła płaskiego, 16 fabryk szkła opakowaniowego, 8 mniejszych zakładów produkcji szkła.1 Zapotrzebowanie na szkło z sezonu na sezon rośnie – co spowodowane jest między innymi trwającym boomem budowlanym. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że wzrasta też zapotrzebowanie na szklane opakowania – zarówno dla żywności, jak i kosmetyków. To doskonała wiadomość dla producentów szkła, którzy mimo trwającej pandemii mogą rozwijać się niemal bez ograniczeń.

Transport szkła – jak przewozi się szkło?

Szkło jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych surowców na rynku. W przypadku niewielkich materiałów szklanych transport nie stanowi dużego wyzwania – ważne jest odpowiednie zabezpieczanie przedmiotów na czas przewozu, a także ostrożność podczas załadunku i rozładunku. Inaczej wygląda kwestia transportu dużych szklanych tafli, których używa się np. do produkcji fasad budynków, ekranów akustycznych, konstrukcji wewnętrznych lub też okien i drzwi. Jak transportuje się takie materiały? W tym wypadku potrzebna będzie nie tylko specjalistyczna naczepa wyposażona w odpowiednie stojaki do wsparcia tafli na czas transportu, ale także urządzenie, które wykorzystamy do załadunku i rozładunku materiału. Choć w niektórych przypadkach do tego celu użyć można wózka widłowego, to jednak w naszej ocenie znakomicie sprawdzi się tu żuraw samochodowy. Zamocowany bezpośrednio na pojeździe transportującym szkło, pozwala na wygodny i szybki rozładunek w dowolnym miejscu.

Żuraw samochodowy do transportu szkła – na przykładzie HMF 1800-K3

W portfolio swoich realizacji HMF Polska ma kilka pojazdów dostarczonych do firm zajmujących się wytwórstwem szklanych tafli. Jedną z nich jest żuraw hds HMF 1800-K3 zamontowany na podwoziu SCANIA 6×2 ze specjalną zabudową kurtynową. Platformę z systemem przesuwnej plandeki wykonała firma WESOB WECON. Dlaczego ta realizacja jest tak interesująca? Nietypowe ładunki wymagają nietypowych rozwiązań. Tak było i w tym przypadku. Na potrzeby klienta wykonano specjalistyczną platformę z rozsuwaną wraz ze stelażem i plandeką. Wszystko po to, by szklane tafle były z jednej strony jak najmniej narażone na drgania podczas transportu, z drugiej, by rozładunek i załadunek towaru przebiegał bez najmniejszych komplikacji. Jak to działa?

Zabudowa kurtynowa

Konstrukcja zaprojektowana została specjalnie na potrzeby przewozu nietypowych ładunków – w tym przypadku szklanych tafli o dużej powierzchni. Rozłożona na czas transportu plandeka zabezpiecza przewożone materiały przed działaniem warunków atmosferycznych. Zsunięta w przód lub w tył wraz ze stelażem na czas rozładunku stwarza możliwość wygodnego manewrowania żurawiem. Dodatkowo plandeka wyposażona została w specjalne sprężyny, które pozwalają na płynne składanie i rozkładanie plandeki tak, by podczas manewru płachta nie opadała w dół i nie dotykała przewożonego ładunku. Projektanci zabudowy musieli pamiętać o tym, że szklane tafle każdorazowo przewożone są przy użyciu różnorodnych stojaków – ważne było więc zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na zabudowie nie tylko na te stojaki, czy sam towar, ale także dodatkowej przestrzeni potrzebnej do rozładunku towaru.

Jakie inne realizacje znajdziecie w portfolio HMF Polska? Koniecznie zajrzyjcie do artykułu: 5 realizacji HMF Polska z III kwartału 2021

Transport szkła z wykorzystaniem hds HMF  

Dostarczony do naszego klienta żuraw hds charakteryzuje się wyjątkową precyzją ruchów, co przy podnoszeniu tafli wykonanych ze szkła jest niewątpliwą zaletą. Żuraw samochodowy HMF 1800 K3 posiada moment udźwigu 16,1 tm dla zasięgu 10 metrów. Maksymalny udźwig żurawia samochodowego wynosi 6180 kg. Operator dźwigu ma możliwość wygodnego sterowania hds przy użyciu pilota sterowania radiowego SCANRECO. Kąt obrotu kolumny wynosi 400 stopni. Znajdujący się między ramionami zginanymi przegub ósemkowy zapewnia pionową charakterystykę udźwigów. „Przeprost” względem ramienia głównego o 15 stopni pozwala na rozładunek szklanych tafli na niskich poziomach w wąskich miejscach – w tym również na rozładunek bezpośrednio do pomieszczenia np. hali, garażu, magazynu. System kontroli udźwigu RCL 5300 na bieżąco nadzoruje pracę żurawia hds i zabezpiecza maszynę przed przeciążeniem. W konfiguracji zastosowano nogi podporowe żurawia samochodowego hydraulicznie opuszczane o rozstawie 6500mm. System CYBEL zapewnia kontrolę poprawnego rozłożenia belek i nóg podporowych. W zestawie znalazła się pompa hydrauliczna, hak, poziomnice na podporach.

Bezpieczny transport szkła to duże wyzwanie. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych – z jednej strony niezbędne jest zastosowanie specjalistycznej zabudowy zaprojektowanej do przewozu delikatnych ładunków, z drugiej wykorzystanie dodatkowego urządzenia do załadunku i rozładunku tafli. Naszą odpowiedzią na potrzeby producentów szklanych tafli są żurawie samochodowe HMF dostarczane w duecie z zabudową kurtynową. Bezpieczny transport, ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych na czas przewozu, ale przede wszystkim wygodny i precyzyjny załadunek. Czy można trafić lepiej? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą samochodów z hds naszej marki i do wyboru najodpowiedniejszego żurawia HMF dla siebie.

scania z hds do przewozu szkła
  1. Dane z grudnia 2019r: „Polska produkuje coraz więcej szkła” w:polska2041.pl

Zajrzyj do innych naszych wpisów:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Podoba Ci się ten blog? Zajrzyj też tutaj: